وجود ظرفيت‌هاي بالا در فولادسازي‌هاي ايران

کد خبر: 10137 تاریخ انتشار: 1397/01/17 19:22:44
نمایش: 2412
اخبار

مديرعامل فولاد مبارکه گفت: گرچه در سال‌هاي گذشته تهديدها و تحريم‌ها در بسياري از صنايع ايران محدوديت و کاستي‌هايي به وجود آورد اما به‌طور قطع موجب شد توليدکنندگان براي اينکه محصولاتشان را در بازارهاي جهاني عرضه کنند فعاليت‌هاي خود را بيشتر کرده و برنامه‌هاي گوناگوني را در دستور کار قرار دهند.

به گزارشروابط عمومي شرکت فولاد سفيد دشت چهارمحالوبختياري ، دکترسبحاني افزود: پس از «برجام» و برداشته شدن تحريم‌ها توليد کنندگان بايد به فکر ايجاد کارخانه‌ها و محصولات جديد باشند چرا که مشتريان در بازارهاي داخلي و خارجي به دنبال تنوع کالاها هستند و تا زماني که حرکت‌هاي نو در اين صنعت به وقوع نپيوندد نمي‌توانيم شاهد ورود سرمايه‌گذاران خارجي باشيم.

وي درباره فضاي بعد از تحريم و برجام در صنعت فولاد ايران افزود: در اين خصوص خوش‌بيني‌هاي فراواني وجود دارد زيرا فعالان اين حوزه بر اين باورند که ظرفيت‌هاي زيادي در فولادسازي ايران وجود دارد که بايد به آنها اهميت داده شود.سبحاني خاطرنشان کرد: فولاد، صنعت پرهزينه‌اي است که نمي‌توان واحدهاي آن را با وام‌هاي يک تا 3 ميلياردي بانکي احداث کرد.

از اين رو براي اين صنعت حدود هزار ميليارد تومان سرمايه‌ گذاري لازم است بنابراين، اين رقم از طريق وام بانکي قابل تامين نيست حتي اگر امکان دريافت چنين وامي وجود داشته باشد با بهره‌هاي بانکي 27 درصدي دريافت آن به صرفه نخواهد بود.مدير عامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: برهمين اساس مجبوريم با فاينانس و وام‌هاي خارجي کار را پيش ببريم. اميدواريم پس از رفع تحريم‌ها فضاي مناسبي ايجاد شده و پاي سرمايه‌ گذاران خارجي به کشور باز شود.

وي با اشاره به اينکه با توجه به رکود بازار جهاني فولاد آيا افزايش توليد توجيه منطقي دارد، افزود: رکود فعلي مقطعي است و به‌ طور تقريبي در هر دهه يکبار چنين رکودي در بازار رخ مي‌دهد. در سال‌هاي 1381 و1382 نيز دقيقا براي مدتي چنين وضعيتي حاکم شد و قيمت فولاد از حدود 450 به 170 دلار در هر تن رسيد.

مدير‌عامل فولاد مبارکه تاکيد کرد: رکود حاکم به نوعي يک منحني سينوسي دارد اما نکته مهم آنکه مصرف فولاد در دنيا با وجود تمام اين افت و خيزها هميشه سير صعودي دارد کما اينکه اين رقم از حدود يک ميليارد تن توليد 10 سال پيش به حدود يک ميليارد و 860ميليون تن رسيده که رشدي 60 درصدي را نشان مي‌دهد. پيش‌ بيني‌ها هم حاکي از آن است که در 10 سال آينده اين ظرفيت به 2ميليارد تن خواهد رسيد.

دکتر سبحاني تاکيد کرد: در اين ميان نکته قابل توجه آنکه دوره رکود، بهترين دوره براي ساخت و احياي هر صنعتي به شمار مي‌آيد و با توجه به اينکه قيمت‌ها در کف قرار دارد شرايط براي اين منظور بسيار فراهم است.

سبحاني تصريح کرد: براي توليد فولاد دسترسي به منابع سنگ آهن و انرژي از موضوعات مهم است و با توجه به بهره‌ مندي ايران از منابع غني در اين بخش‌ها مي‌توان گفت کشور ما از جمله کشورهايي است که براي توليد فولاد ظرفيت‌هاي مناسبي دارد و اگر ما به گونه‌اي برنامه‌ ريزي کنيم که سرمايه‌ گذاري‌ها در زمان پيک مصرف وارد فاز توليد شوند به‌ طور قطع موفق خواهيم بود.

به گفته وي، ما اکنون معادن غني سنگ‌آهن داريم و تنها در شرق کشور معدن سنگ آهن سنگان با بيش از يک ميليارد تن ذخيره را داريم و در کنار آن معادن يزد و کرمان هم وجود دارند.

افزودن دیدگاه


پیشرفت پروژه

ناحیه احیاء مستقیم ، انباشت و برداشت(98 %)
ناحیه فولادسازی و ریخته گری مداوم(94 %)
ناحیه پشتیبانی و جنبی(86 %)
پیشرفت کل(91 %)
تصاویر روز
جراید و رسانه ها

آرشیو

پیوندها

آمار سایت

آنلاین ها
34
امروز
200
دیروز
573
هفته
4686
ماه
150236
کل
98899
 

نظرسنجی

نظر شما در مورد پرتال جدید چیست؟